Gyerekkori kólikás fájdalom csökkentése probiotikummal

Gyerekkori kólikás fájdalom csökkentése probiotikummal

A kólikás fájdalom prevalenciája igen magas az újszülöttek első három hónapjában: a nemzetközi adatok szerint az újszülöttek ötödét érinti (1). A magas előfordulási gyakoriság és számos közlemény ellenére nincs egységes vélemény a kialakulás okairól. Öröklött hajlamtól kezdve a levegőnyelésen át az ételallergiáig sokféle mechanizmust tételeznek fel.

Mivel az okok nem tisztázottak, illetve mert több, eltérő magyarázat áll rendelkezésre, ennek megfelelően a kezelés is igen változatos.

Lengyel kutatókban merült föl a gondolat, hogy a kólikás tüneteket (a lengyel adatok szerint a prevalencia 26% -os) megpróbálják befolyásolni laktobacillusok szájon át történő adásával. Mivel a probiotikumokról köztudott, hogy igen ritka a mellékhatás előfordulása, és a biztonságos alkalmazásra számos tapasztalati és klinikai vizsgálatokkal megerősített példa van, ezért a varsói Orvostudományi Egyetem Gyermekgyógyászati osztályán elvégeztek egy placebo-kontrollált vizsgálatot (2).

A duplavak vizsgálatba 80, kizárólag szoptatott, öt hónapnál fiatalabb újszülöttet vontak be, akiknek laktobacillus készítményt (100 millió élő baktériumot) adtak naponta, szájon át, három héten keresztül, melyet egyhetes utómegfigyelés követett. A mért paraméter a sírási idő hossza volt.

Az eredmények alapján azt találták, hogy a probiotikumot kapott csoportban a sírási idő jelentősen csökkent a placebos csoporthoz képest mind a három vizsgálati időpontban a 7., a 14., a 21. és a 28. napon. Jelentős előnyként értékelték a kutatók, hogy az újszülöttek családjai is az életminőségük javulásáról számoltak be.

A vizsgálat kapcsán megállapítható, hogy a vizsgálatban alkalmazott baktériumszám, a 100 millió élő baktérium, elégséges volt a kívánt hatás eléréséhez. Ez azt mutatja, hogy megfelelően kiválasztott probiotikus törzsek célzott használata esetén nincs feltétlenül szükség sokmilliárdos baktériumszám használatára, ugyanakkor döntő fontosságú, hogy a baktériumok az emberi bélflórához hasonlóak legyenek és főleg, hogy élő (azaz nem spóra állapotú) baktériumok legyenek.

Úgy tűnik az orvosi gyakorlat is egyre nagyobb figyelmet fordít a biztonságos és gyakorlatban sokszorosan visszaigazolt hatású probiotikus készítmények használatára újszülöttek esetében is.

Protexin probiotikumok

A forgalomban lévő különféle készítmények között a Protexin probiotikumok jellemzője, hogy élő, humán eredetű baktériumtörzseket tartalmaznak, többek között többféle laktobacillus törzset, valamint a szaporodásukat elősegítő prebiotikumokat is. A Protexin Restore Baby csecsemőkorban is biztonsággal alkalmazható, az OGYI által regisztrált készítmény.

Irodalom:

  1. Colic and crying PubMedHealth, Aug 2, 2011
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001973/
  2. Szajewska H, Gyrczuk E, Horvath A. J Pediatr. 2012 Sept. Lactobacillus reuteri DSM 17938 for the Management of Infantile Colic in Breastfed Infants: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial.

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!