Doktor Úr, nagyon szeles vagyok!

Doktor Úr, nagyon szeles vagyok!

Ha végiggondoljuk, igazából semmiféle lehetőségünk nincs arra, hogy objektíven megállapítsuk, valóban fokozott bélgáztartalomról van-e szó betegeinknél. Elvétve található irodalmi adat ennek méréséről. Argongáz vékonybélbe juttatása után a végbélben mérték a gáztartalom távozását önkéntes egészséges jelentkezőkön és a gyakori szelekről, puffadásról panaszkodókon. Megállapították, hogy a távozott gázok mennyisége azonos a két csoportban. Azonban csak a betegek jeleztek fájdalmat a gáz bejuttatásakor.

A gyomor- bélrendszerben lévő gázok normális esetben öt részből tevődnek össze: nitrogén, oxygén a levegőből, széndioxid, valamint a bélbaktériumok által termelt hidrogén és metán. Mennyisége 24 óra alatt 400-1500 ml között van. A kellemetlen szagot adó gázok (ammonia, hidrogén szulfid, merkapán) csak kis mennyiségben vannak jelen normális esetben. Az emésztés folyamán, ha egyes anyagok felszívódása nem tökéletes, a vastagbélbe jutva a baktériumok fenti gázok termelésével bontják le őket. Még egészséges személyekben sem bomlik le teljesen a tápanyag a vékonybélben. Kivétel talán a rizsliszt. A keményítő és tejcukorbontó enzim (laktáz) hiányosoknál a tejcukor eljut a vastagbélbe, hasi panaszokat okozva. Zöldségek, főleg a hüvelyesek olyan cukrokat tartalmaznak, amelyeknek lebontó enzimével nem rendelkezünk és így ezeket is a vastagbél baktériumai bontják le. A tápanyag normális lebontása zavart szenved a következő esetekben: hasnyálmirigy-nedv kiválasztásának csökkenése, a vékonybél bármilyen fokú károsodása , a nyirokkeringés zavara. Valamennyi esetben a vastagbél gáztermelő baktériumainak “kezére jut” a tápanyag. A gázok eltávolítása megtörténhet a vérbe való diffúzióval a tüdőn keresztül, egy részét a bélbaktériumok felhasználják. A maradék távozik a végbélen keresztül, vagy ellenkező irányba. Nagyobb volumenű étkezés után egészséges emberek is böföghetnek, vagy szellenthetnek – de még e két kifejezés sem számít szalonképesnek. Pedig egyes afrikai, ázsiai népeknél akár az étel minőségének dicséretét is jelentheti. Nálunk a társasági beilleszkedést, viselkedést zavarja e két tünet jelentkezése.

Fokozott gázképződés esetén a leggyakoribb organikus okok a következők:

  • laktáz, azaz tejcukorbontó enzim hiány (un. laktóz intolerancia)
  • krónikus hasnyálmirigygyulladás
  • a vékonybél bakteriális felülfertőződése
  • lisztérzékenység,
  • vastagbélrák
  • gyulladásos bélbetegség (un. Crohn-betegség, és colitis ulcerosa)
  • fehérjevesztő vékonybélbetegség
  • bél-keringési zavarok (un. ischaemiás bélbetegség)

Ha nem merül fel organikus ok gyanúja, a bélgázképződés (flatus) mértéke figyelembe veendő. Napi 25-ig tartják normálisnak a flatus távozást, ha ennél gyakoribb, az a betegnek kellemetlenséget, beilleszkedési zavart okozhat. Ennek oka lehet levegőnyelés is.

A fokozott bélgázképződés (flatulencia) tüneti kezelésében első lépcső a megfelelő (néha szigorú) diéta. A beteg kooperációja tehát elengedhetetlen. A tejcukorbontó (laktáz) enzim 5 éves kortól fogva csökken a vékonybélben. Ez az enzim végzi a tejcukor bontását glukózra és galaktózra. Ennek hiányában a vékonybélből a vastagbélbe jutó tejcukrot a bélbaktériumok lebontják, hidrogén, széndioxid és metán termelésével. Ennek eredménye hasmenés, hasi puffadás, bélgázképződés (lehet csak egyik a háromból). Korábban csak a tejcukormentes diéta segített, manapság már tejbontó enzimkészítmények adhatók, valamint létezik tejcukormentes tej, kakaó is (Magic milk).

Kevéssé gázképző ételek:

szárnyasok, egyéb sovány húsok, hal, zöldségek (fejes saláta, uborka, paprika, brokkoli, karfiol, paradicsom, spárga, cukkini, olívabogyó), gyümölcsök (bogyós gyümölcsök, szőlő, dinnye, dió, mogyoró), rizs, pattogatott kukorica, burgonyaszirom, tejmentes csokoládé, tojás.

Közepesen gázképzők:

burgonya, tésztafélék, padlizsán, narancs, citrom, grapefruit, alma, kenyér.

Jelentősen gázképzők:

tej, tejtermékek (kivéve joghurt), hagyma, hüvelyesek, sárgarépa, zeller, banán, sárgabarack, mazsola, szilva, sósperec, sósrúd, búzacsíra, kelbimbó, hüvelyesek, keresztes virágú zöldségek. Az amúgy egészséges rostok, valamint a keményitő is fokozott gázképződést okoz. Az édesítőszerként alkalmazott szorbit is kerülendő.

Gyógyszeresen gázcsökkentő készítmények adhatók. Aktív szén adása logikusnak tűnik, gyakran mégsem válik be. Bizmut adását sokan hatásosnak tartják, de székrekedést okozhat. Gyomorsavcsökkentők adását is megkisérelték nem egyértelmű eredménnyel. A bélflóra egyensúlyát javítják az un. probiotikumok, amelyek a bél számára hasznos baktériumfajtákat tartalmaznak (hazánkban már többfajta ilyen joghurt készítmény van).

Dr. Székely György

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!