Támogassuk probiotikumokkal az immunrendszerünket!

Az immunrendszerünkkel kapcsolatban nagyon fontos tudnivaló, hogy az immunsejtek nagyjából 70%-a a bélfalban található. A bélrendszer ezáltal a szervezetünk egyik legfontosabb védekező rendszere, hiszen ezek az immunsejtek tudnak fellépni a káros mikroorganizmusokkal (baktériumok, gombák) szemben. Nélkülözhetetlen az egészségünk megőrzése érdekében tehát, hogy a bélflóránk egyensúlya megfelelő legyen. Ha az egyensúly felborul, és túlsúlyba kerülnek a káros baktériumok, akkor könnyen gyulladások alakulhatnak ki akár a bélben, de testszerte is, és csökkenhet az immunrendszer működése is.

Probiotikumok és a fertőzések

Az influenza szezonban igazán szükséges az immunrendszerünk megfelelő működése. A probiotikumok azok az élő mikroorganizmusok, amelyek a normál emberi bélflóra alkotói, de sokszor fermentált, erjesztett élelmiszerek (például joghurt) biztosítják ezeket a jótékony baktériumokat számunkra. (National Center for Complementary and Integrative Health – NCCIH)

A probiotikus baktériumtörzsek tulajdonképpen a táplálék feldolgozásában is segítségünkre vannak, illetve fontos funkciójuk, hogy a káros mikroorganizmusokat (patogének) kiszorítják a bélrendszerből, így azok nem tudnak betegséget okozni. Az NCCIH szerint a probiotikumok sikeresen alkalmazhatók akár hasmenés esetén, akár krónikus vastagbélgyulladás esetén, de a fogágybetegségek tüneteit is enyhíthetik. A probiotikumokkal kapcsolatos kutatások egyre inkább előtérbe kerülnek, és folyamatosan vizsgálják az immunrendszerre gyakorolt hatásukat.

Az InformedHealth.org szerint, ha a bélflóránk egyensúlya megtartott (azaz a jótékony baktériumok aránya megfelelő), akkor nagy valószínűséggel jobb egészségnek örvendhetünk hosszabb ideig.

Támogassuk probiotikumokkal az immunrendszerünket!

Kutatási eredmények

Az eddig elérhető kutatások alapján nem jelenthető ki teljes biztossággal, hogy a probiotikumok alkalmazásával elkerülhető az influenza, de azért a kapott eredmények bizakodásra adnak okot. A Nutrients folyóiratban 2020-ban megjelent egy áttekintés a probiotikumok és az immunrendszer kapcsolatáról, kifejezetten a légúti megbetegedéseket illetően. A szerzők arra jutottak, hogy a probiotikumok rendszeres használatával enyhébb tünetekkel mehet végbe egy felső légúti fertőzés, de a betegség lefolyásának időtartama is csökkenhet mind a felnőttek, mind a gyerekek esetén.

2021-ben megjelent egy publikáció az Archives of Medical Research című lapban, amelyben a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a probiotikumok más kezelésekkel együtt alkalmazva akár a koronavírus-fertőzés megelőzésében is hatékonyak lehetnek.

Természetesen rengeteg kutatásra van még szükség a probiotikus baktériumtörzsekkel kapcsolatban, mind a javasolt dózist illetően, mind pedig a konkrét fajokat illetően. A bélflóra ugyanis egyénenként eltérő lehet, így egy adott baktériumtörzs nem feltétlenül lesz hatékony két különböző ember számára.

Jelenleg az a biztos, hogy olyan probiotikum készítményt érdemes választani, amely több különböző baktériumtörzset és lehetőleg probiotikumot is tartalmaz. A prebiotikumok azok a rostok, amelyek a jótékony baktériumokat táplálják, és mivel a legtöbb ember étrendje nem tartalmaz elegendő mennyiségben nyers zöldséget és gyümölcsöt; célszerű olyan készítményt választani, amely tartalmazza ezeket a rostokat.

Protexin Balance probiotikum (60 db kapszula)
GYK Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény

Protexin Balance
(60 db kapszula)

7 probiotikus törzs + prebiotikum

Javasolt:

  • Az egészséges, normális bélflóra fenntartására
  • A bélflóra helyreállítására (pl. antibiotikus kezelések idején és azt követően, hasmenés alatt és után)
  • Puffadás megszüntetésére
  • A meggyengült immunrendszer erősítésére, klímaváltozáskor, utazáskor és stresszhelyzetekben

7-féle élő baktériumtörzset tartalmaz, melyek képesek megtelepedni és szaporodni az emberi bélflórában

Prebiotikumot: frukto-oligoszacharidot (FOS) tartalmaz

Fontos tudnivaló azonban, hogy bizonyos élelmiszerek gyengíthetik az immunrendszer működését. 2018-ban publikáltak egy kutatást, amelyben rávilágítottak arra, hogy a cukor, a feldolgozott élelmiszerek (cukorban, sóban és zsírban gazdag ételek) tartós fogyasztása gyulladásokhoz vezethet a szervezetben. A gyulladások következtében pedig kialakulhatnak különböző krónikus betegségek; mint a depresszió, daganatos megbetegedések, szív-érrendszeri betegségek, vagy akár Alzheimer-kór. Ezért tehát igyekezzünk minél egészségesebben, változatosabban táplálkozni!


Szerző: Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc.

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!