Senior évek – egészségesen

Az elmúlt években olyan ismeretekkel gazdagodott a tudomány, amelyek csak szórványosan kerültek be a köztudatba, elsősorban a szaklapok hasábjain keresztül. Ilyen terület a probiotikumok világa, amelyek nagy segítségünkre lehetnek a születéstől az időskorig. Az alábbiakban pár lényeges és gyakorlati információval kívánunk szolgálni az érdeklődő olvasóknak.

A probiotikumokat gyakran nevezzük „láthatatlan barátainknak” mivel valóban szabad szemmel láthatatlanok, ugyanakkor elengedhetetlenül fontos a jelenlétük az egészségünk megőrzése vagy az esetlegesen megbillent egészségünk helyreállításában és a fertőzések elleni védelemben.

Életünk különböző szakaszaiban számos olyan, néha erősebben, máskor alig észrevehetően jelentkező tünettel élünk együtt, amelyeket megszokunk, és alig veszünk róluk tudomást, szinte a hétköznapjaink részévé válnak. A tünetek nagyon szerte ágazóak, mint például a fáradékonyság, levertség, gyakoribb fertőzések, gyomor- és bélpanaszok, allergiás reakciók, fejfájás. Ezekkel a tünetekkel együtt lehet ugyan élni, de módunk van természetes módon megelőzni vagy enyhíteni is őket. Az okok megértése és megszüntetése igen fontos, mert segít abban, hogy aktív részesei legyünk a saját magunk egészségének megőrzésében. Ilyen ok lehet a bélrendszerünkben élő baktériumok közösségének (a bélflórának) megbomlott egyensúlya.

Mi okozhat kóros bélflórát?

Hasonlóan sok más kóros állapothoz, sokan hajlamosak a betegségek megjelenését egyszerűen csak a korral magyarázni. Ez teljesen téves felfogás. Nyilvánvaló, hogy a fizikai állapotunk változik a kor előrehaladtával, így változik a bélflóránk is. A bélflóra kóros megváltozásának leggyakoribb okai - amelyekre leginkább befolyásunk van - a nem megfelelő táplálkozás, és bizonyos gyógyszerek károsító hatásai.

A bélflórát károsító gyógyszerek

Több olyan gyógyszercsoport van, amelyek tartós szedése bizonyítottan károsító hatású. Idősebb korban gyakori a savtermelést csökkentő gyógyszerek alkalmazása. Ezek valóban javítják a kellemetlen tüneteket, ugyanakkor csökkentik a jótékony baktériumok számát és így hosszabb távon a kórokozó-jellegű baktériumok elszaporodása alakulhat ki.

Tipikus gyógyszercsoport, amelyet idősebb korban gyakran szednek az emberek, a fájdalomcsillapítók, az úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentők csoportja, amelyet jellemzően ízületi fájdalmakra alkalmaznak. A bélflórát károsító hatás itt egyértelműen kimutatható.

A legismertebb károsító hatásúak az antibiotikumok, amelyekre természetesen szükség van a fertőzések leküzdése szempontjából, ám a mellékhatásokkal is számolnunk kell. Mindhárom esetben ugyanaz a teendőnk: gondoljunk arra, hogy csak az indokolt, az orvos által írt gyógyszereket szedjük, a dózist ne lépjük túl – és gondoskodjunk a megfelelő jótékony baktériumok utánpótlásáról is.

A bélflórát segítő táplálkozás

Senior évek – egészségesen

Régen ismert, hogy bizonyos anyagok, elsősorban a növényi rostok, kitűnő táptalajai a bélflóra jótékony baktériumainak. Éppen ezért a javasolt étrendben ezeket a rostokat érdemes előnyben részesíteni – elsősorban zöldségek formájában. A gyümölcsöknek is van szerepük, hiszen magas a vitamin-tartalmuk. Az általános tapasztalat viszont azt mutatja, hogy a tipikus magyaros étrend nem a rostos táplálkozásra épül, hanem igen nagy arányban tartalmaz szénhidrátot, zsíros anyagokat, húsféléket. Ha végig gondoljuk, hogy fogyasztunk-e naponta legalább felerészben zöldséget és gyümölcsöt, különféle magvakat, és úgy találjuk, hogy ettől jelentősen elmaradunk, akkor feltétlenül érdemes meggondolnunk a jótékony baktériumok pótlását.

Protexin Senior probiotikum (60 db kapszula)
ÉK Étrend-kiegészítő készítmény

Protexin Senior
(60 db kapszula)

Az 50 év feletti korosztály bélflórájához igazodó 7 baktérium törzsét, valamint A-, E-, és C- vitamint tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.

Hatóanyaga: 200 millió élő baktérium csíra 2 kapszulában

A kapszulák fruktó-oligoszacharidot is tartalmaznak, ezzel segítve a baktériumok szaporodását.

Jótékony baktériumok pótlása

A legjobb, ha a károsító tényezőket kerüljük. Ha ez bármely okból nem lehetséges, akkor érdemes gondoskodnunk ezek pótlásáról. Válasszunk olyan készítményeket, amelyekben többféle, a magyar hatóságok (OGYÉI) által elfogadott baktérium-törzsek találhatók. Ezekből azok a legmegfelelőbbek, amelyek több törzset, legalább hétfélét tartalmaznak. Továbbá előnyös, ha a baktériumok mellett olyan rostok is megtalálhatók (például az F.O.S.), amelyek segítik ezen baktériumok szaporodását. Ma már elérhetők olyan készítmények is, amelyek az idősebb korban általános, az egészséget támogató hatással rendelkeznek, mint például a C, az E és az A- vitaminok. Ha mindezekre odafigyelünk, akkor jó eséllyel hosszú ideig meg tudjuk őrizni a bélflóránk egészségét és fiatalos képességeinket is.


Forrás: Nyugdíjasok Kalendáriuma

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!