Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok

Szerző: WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus

A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében.

PROBIOTIKUS TÖRZSEK

  • Bifidobacterium adolescentis, bifidum, longum, infantis
  • Lactobacillus acidophilus, casei, delbruekii
  • Saccharomyces boulardii

Probiotikum, prebiotikum, szinbiotikum

Probiotikumok. Probiotikumnak nevezzük azokat a baktériumokat, gombákat, melyek szájon keresztül bejutva, élve elérik a vastagbelet, majd ott megtapadva (colonisatio) a gazdaszervezet számára hasznos funkciót töltenek be. Másként megfogalmazva olyan élő microbialis táplálékkiegészítők, melyek a bélflóra egyensúlyának pozitív irányú megváltoztatásával a szervezet állapotát javítják.

Prebiotikumok. A prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, melyekre nem hatnak a gyomor és bélrendszer felső szakaszának emésztőenzimei, éppen ezért változatlan formában képesek eljutni a vastagbélbe, s ott serkenteni a jótékony hatású baktériumok szaporodását. Képviselőik oligoszacharidok (2-9 egyszerű cukormolekulából épülnek fel), melyek megtalálhatók a hagymafélékben, articsókában, zabpehelyben, búzában, anyatejben, érett sajtokban.

Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok

ÖN TUDTA?

Az emberi bélflórát 300-500 különböző baktériumfaj alkotja, számuk az emberi sejtek tízszerese. A széklet száraz súlyának 40-60 százalékát is ezen baktériumok adják.

Szinbiotikumok. A szinbiotikumok a probiotikumok és a prebiotikumok együttesét jelentik, vagyis olyan készítményeket, melyek alkalmazása során a két tényező előnyös hatása összegződik.

Az egészséges bélflóra

A születéskor steril vékony- és vastagbelet táplálástól függően anyatej esetén bifidobaktériumok, tápszer esetén vegyes flóra kolonizálja.

A bélcsatorna kezdeti bakteriális benépesülése fontos a nyálkahártya immunrendszerének kialakulásában, ennek szabályozásában. Életkorra jellemzően mindenkiben kialakul egy egyensúlyi állapot (equilibrium), mely egyénre jellemző, időben többnyire állandó.

A NORMÁL BÉLFLÓRA SZÁMOKBAN

  • gyomor: kevesebb mint 103/ml,
  • vékonybél: jejunum 103-104/ml, ileum 105-106/ml (bacteroides, bifidobacteroides, fusobact., clostridiumok
  • vastagbél: 1011-1012/ml (eddigiek+enterococcus, peptococcus, enterobacteriaceae)

A normál bélflóra főbb funkciói az idegen kórokozókkal szembeni védelem, az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása, a nyálkahártyát alkotó sejtek osztódásának, fejlődésének szabályozása, a maradék tápanyagok megemésztése, rövid szénláncú zsírsavak termelése (ez a bélhámsejtek elsődleges tápanyaga).

Abban az esetben kell probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk, ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a szervezet számára káros baktériumok száma megnő.

Ennek okozója lehet az egyoldalú táplálkozás, fertőzések, antibiotikum kezelés, túlzott mértékű alkoholfogyasztás, dohányzás.

Az egészséges bélflóra helyreállítása

Az egészséges bélflóra helyreállításának két feltétele van: a károsító tényezők megszüntetése és az elpusztult flóra pótlása. Ez utóbbiban vannak segítségünkre a pre- és probiotikumok.

Javasolt használatuk gyomor-bélhurutban, székrekedés esetén, antibiotikus terápia után, magas koleszterinszint esetén, haspuffadás, emésztési zavar előfordulásakor. Túladagolásuk nem lehetséges, esetleg enyhe hasmenés jelentkezhet.

FONTOS TUDNI

A probiotikumokat nem ajánlott éhgyomorra szedni, érdemes étkezés közben fogyasztani.

Jelenleg két fő probiotikumforrás áll a rendelkezésünkre: kapszulás készítmények és tejtermékek. Ez utóbbiak csoportjában azonban a tárolás során a csíraszám töredékére csökkenhet.

Mik az előnyös hatások?

Összefoglalva a pre- és probiotikumok előnyös hatásait, három fő tényezőt emelhetünk ki:

  • egészséges bélflóra kialakítása (kórokozók szaporodásának visszaszorítása, fertőzéses hasmenés megszüntetése);
  • a szervezet védekezőképességének fokozása, szabályozása (allergiás megbetegedések számának csökkentése, autoimmun kórképek megelőzése);
  • vérzsír-értékek javítása: orvosi terápiában bizonyítottan hasznosan gyomor-bélhurutban, illetve annak megelőzésében, atópiás megbetegedésekben és gyulladásos bélbetegségekben.

IMMUNRENDSZER, BÉLFLÓRA, PROBIOTIKUM, PREBIOTIKUM - ORVOSSZEMMEL A FOGALMAKRÓL

Immunrendszerünket nemcsak nyirokszervek és nyirokcsomók alkotják, hanem fontos részét képezi az az 1-2 kilogrammnyi hasznos baktériumtömeg is, amely a bélrendszerben, döntően a vastagbél területén helyezkedik el. A saját sejtjeink számának tízszeresét (!) kitevő baktériumok táplálása és életfeltételeinek biztosítása legalább olyan fontos, mint a saját sejtjeinké. E hasznos baktériumflóra szervezetünk külvilággal érintkező részét – a bélnyálkahártya felszínét – úgy vonja be, mint egy puha szőnyeg. Ez az – eredetileg – összefüggő védőgát számos hatásra sérülhet.

Protexin Natural probiotikum (60 db kapszula)
ÉK Étrend-kiegészítő készítmény

Protexin Natural
(60 db kapszula)

A klasszikus Protexin termék, amely meghódította Magyarországot.

7 féle humán eredetű baktériumtörzset, valamint a táplálásukhoz hozzájáruló fruktó-oligoszacharidot tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.

Hatóanyaga: 200 millió élő baktérium csíra 2 kapszulában


Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológus

Az eredeti cikk megtekintése

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!