Mit jelez a széklet állagának megváltozása?

A széklet állagát sok minden befolyásolhatja. Az étkezési és életmódbeli szokások mellett romlott ételek fogyasztása, különböző krónikus vagy akut megbetegedések, gyógyszer-mellékhatások vagy akár hormonális változások is állhatnak a háttérben. De ha tartósan fennálló vagy szélsőségesen jelentkező problémáról van szó, érdemes utánajárni a kiváltó okoknak.

A széklet lehet formált (normál), vizes, híg, bogyószerű, lágy vagy kenőcsös állagú. Mennyisége függ az elfogyasztott étel mennyiségétől és összetételétől: rostos étrend esetében nagyobb mennyiség, folyékonyabb, pépesebb ételeket követően pedig jellemzően kevesebb ürül. A széklet színét az epesav adja.

Mit jelez a széklet állagának megváltozása?
A széklet állagát sok minden befolyásolhatja. Fotó: Getty images

Lágy széklet és hasmenés

Amennyiben székletünk a szokásosnál lágyabbá vagy kifejezetten hasmenéses jellegűvé válik – ebben az esetben a széklet híg és gyakran jelentkezik – több kiváltó okra gyanakodhatunk. Okozhatja például romlott étel, a bélflóra felborulása, baktérium- vagy vírusfertőzés, különböző paraziták, ételallergia, -intolerancia vagy -érzékenység, hasnyálmirigy-elégtelenség, krónikus bélgyulladások vagy akár a stressz is. Egyes gyógyszerek szintén okozhatnak mellékhatásként hasmenést, például antibiotikumok szedése mellett kifejezetten gyakori tünet lehet.

Attól függően, hogy a hasmenést mi váltja ki, a kezelése is sokféle lehet. A tünetek enyhítése érdekében minden esetben fontos a megfelelő diéta, valamint a folyadékpótlás. Ideiglenesen kerüljük a zsíros, cukros, fűszeres és magas rosttartalmú ételeket, ha pedig a hasmenés tünetei három napon túl is változatlanul fennállnak, érdemes kivizsgálást kérni. Az újonnan kialakult hasmenés és székrekedés folyamatos váltakozásával javasolt minden esetben orvoshoz fordulni, mivel ez akár súlyos betegségre, akár daganatra is utalhat.

Székrekedés vagy rendszertelen székletürítés

Székrekedésről akkor beszélünk, ha heti három alkalomnál ritkábban, erőlködéssel tudjuk csak üríteni székletünket. A rendszertelenül és kiszámíthatatlanul érkező székelési inger, vagy az erőlködéssel ürülő, kemény széklet gyakran számít rendszeresen fennálló problémának. Számos oka lehet: jelentkezhet akkor, ha kevés rostot vagy folyadékot fogyasztunk, kiválthatja stressz, előfordulhat bizonyos gyógyszerek mellékhatásként, okozhatja ételallergia/érzékenység/intolerancia, különböző bélbetegségek, de például terhesség alatti hormonváltozások is.

Székletlágyítás

Ahhoz, hogy rendszeresen normál állagú székletünk legyen, sokszor elég az életmódunkon változtatni. A megfelelő bélműködéshez szükségünk van a rendszeres napi mozgásra, a nagyjából azonos időpontban történő minőségi, rostban gazdag és változatos étkezésre, valamint a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra.

Bio-Kult Advanced probiotikum (60 db kapszula)
ÉK Étrend-kiegészítő készítmény

Bio-Kult Advanced
(60 db kapszula)

ÚJ CSOMAGOLÁS

Élőflórás készítmény

Az emberi szervezetben előforduló 14-féle hasznos baktériumtörzset tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.

Hatóanyag: 2 milliárd (2×109 db) élő baktérium csíra 1 kapszulában

  • GLUTÉNMENTES
  • TARTÓSÍTÓSZERMENTES
  • AROMAMENTES
  • SZINEZÉKMENTES
  • NÖVÉNYI EREDETŰ KAPSZULA

Különböző vény nélkül kapható ozmotikus székletlágyítókat is segítségül hívhatunk. A makrogoltartalmú hashajtók nem szívódnak fel a bélrendszerben, hanem változatlan formában ürülnek ki. Ezek a hosszabb távon is biztonságosan alkalmazható készítmények elősegítik a kíméletes megkönnyebbülést ürítési nehézségek esetén, valamint lágyítják a kemény székletet.


Megjelent: házipatika
Az eredeti cikk megtekintése

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!