Miért eszik, ha nem éhes?

A tavasz a nagy elhatározással kezdett fogyókúrák évszaka, hiszen a cél a bikinialak elérése, mire a jó idő beköszönt. Addig már nincs sok idő. És ez lesz a fogyókúra kudarcának egyik fő oka, hiszen a diétás tippeket lehet szigorúan követni, látható változást elérni, de ha nem társul hozzá életmódváltás, akkor hamarosan visszakúsznak a ledolgozott kilók.

Miért eszik, ha nem éhes?

Sokan reggeli nélkül kezdik a napot, ebédre alig van idejük, aztán este mindent bepótolnak. Mások esetleg betartják a fő étkezéseket, csak „mellesleg” rágcsálnak ezt-azt reggeltől estig. Miért?

Enni jó, a finom falatok és italok nemcsak a testet táplálják, hanem a lelket is. Vigasztalhat bánat, csalódás, magány esetén, ám a mértéktelen evés-ivás megbetegít.

A nem megfelelő összetételű és mennyiségű táplálkozás, a mozgáshiány és a stressz elősegíti a súlygyarapodást. A stressz ugyanis fokozza a kortizol hormon termelődését, ennek hatására a máj több cukrot termel, ami éhségérzetet generál, és aki többet eszik, mint amennyi energiát rendszeres mozgással felhasznál, az elhízik.

Az állandó éhségérzet hátterében állhat például inzulinrezisztencia, a szénhidrát-anyagcsere zavara, amikor a sejtek érzéketlenné válnak az inzulin hatásával szemben. Ez a hormon segítené a vércukor (glükóz) sejtekbe jutását, hasznosulásának zavara pedig hozzájárul a fogyókúra kudarcához is. Az ellenállhatatlan éhség, a fáradékonyság, a meddőségi problémák hátterében gyakran felfedezhető az inzulinrezisztencia.

Az egészséges étrend zsírszegény, rostokban gazdag, és napi két liter folyadékot (vizet) tartalmaz. A párolt zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, a grillezett vagy kevés olajon sült sovány hús vitaminokban gazdagabb, könnyebb táplálékot jelentenek a nehezebb, zsírosabb téli ételek után. Ám ahhoz is idő kell, hogy a bélflóra összetétele alkalmazkodjon a megváltozott étrendhez. Az életmódváltás tartósabb sikerrel jár, mint a fogyókúra.

Szénhidrátokra is szükségünk van, mert energiát adnak, és a felszívódási sebességüktől (glikémiás index) függ az étkezés utáni vércukorszint alakulása. Gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak a gyümölcsök, a tej, a joghurt, a kefir, ezekre szüksége van a szervezetünknek, és helyük van az egészséges étrendben.

A többi gyorsan felszívódó szénhidrátot, mint a cukor, a méz, a szirupok, és a kizárólag fehér lisztből készült ételeket jobb mellőzni, mert hatásukra sok inzulin termelődik, amitől gyorsan megéhezünk, és újra azokat az ételeket fogjuk kívánni, amelyek elhízáshoz vezetnek.

A lassan felszívódó szénhidrátok egyenletesen tartják a vércukorszintet, tovább tartó jóllakottságot okoznak, ezért érdemes ezekre építeni az egészséges étrendet. Ilyen például a teljes kiőrlésű liszt, a belőle készült tészták és péksütemények, a zöldségek (a burgonya kivételével), a hüvelyesek (bab, borsó, lencse), a rostos gabonafélék (barna rizs, tönkölybúza, bulgur, árpagyöngy, zabpehely), a hajdina, a köles, az amaránt, a túró, a tejföl, a sajt, az olajos magvak.

A rostok nem adnak energiát, de teltségérzetet okoznak, valamint elősegítik a szénhidrátok lassabb és a zsírok kisebb mértékű felszívódását, hozzájárulnak az egészséges emésztéshez, otthont adnak a hasznos bélbaktériumoknak. Az életmódváltást segíthetik az étvágyat csökkentő, illetve az inzulinkiugrásokat mérséklő gyógynövények és gyógyhatású készítmények


Megjelent: Nők Lapja

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!