Miért ajánlott várandósság alatt és a szoptatási időszakban probiotikumot szedni?

Az anyai szempontok

A mikrobiológusok az utóbbi 2 évtizedben egy új szervrendszert fedeztek fel az emberi szervezetben: ez a mikrobiom. Nemcsak a bélrendszerben, de a bőrön, a légutakban, a gentiális traktusban és még sorolhatnám az összes területet, ahol a jó baktériumok megtalálhatók. Az eddig sterilnek hitt idegrendszerben, anyaméhben és anyatejben is találtak kis mennyiségben speciális baktérium törzseket. Az ezek közötti kapcsolatot, valamint hatásukat a szervek működésére egyre jobban megismerjük. Azt azonban már régebb óta tudjuk, hogy az élet különböző szakaszaiban eltérő a bélflóra összetétele. Ilyen speciális helyzet a várandósság és a szülés utáni időszak időszak is. Ilyenkor különösen fontos a fertőzések elleni védekezés, a szervezet működésének egyensúlyban tartása, mivel ekkor nemcsak egy emberről van szó, hanem legalább kettő, de ikerterhesség esetén akár 3-4 egyénről is gondoskodni kell.

Miért ajánlott várandósság alatt és a szoptatási időszakban probiotikumot szedni?

Köztudott, hogy a bélflóra egyik nagyon fontos szerepe a fertőzések elleni védekezésben van. Ez nemcsak a gasztrointesztinális infekciókra igaz, hanem a bél nyirokszervein keresztül az egész szervezet védekezőképességét fokozza. Hatással lehet az allergiás, vagy autoimmun betegségek tüneteire, befolyásolja az elfogyasztott ételek lebomlását és felszívódását, ezáltal meggátolja az emésztési panaszokat, hasmenést, vagy székrekedést, de ezeken keresztül akár az elhízást is.

A várandósság ideje alatt különösen fontos az anyai szervezet védelme a különböző infekcióktól, mivel ezek egy része akár magzati fejlődési rendellenességet is okozhat. A betegségek miatt szedett gyógyszerek is károsak lehetnek a magzatra, ezért is érdemes a fertőzések lehetőségét a minimálisra csökkenteni. Ebben nemcsak a helyes, vitamindús táplálkozásnak van jelentősége, hanem a bélflóra optimális összetételéhez hozzájáruló pro- és prebiotikumok (azaz összefoglaló néven szimbiotikumok) szedésének is.

Több vizsgálat eredményeinek áttekintése kapcsán derült ki, hogy a bakteriális vaginózis 81%-kal volt csökkenthető probiotikum szedésével, aminek szerepe lehet a koraszülések számának csökkentésében.

Protexin Restore Baby probiotikum (16 tasak)
GYK Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény

Protexin Restore Baby
(16 tasak)

7 probiotikus törzs + prebiotikum

  • Javasolt: csecsemők és kisgyermekek kúraszerű bélflórahelyreállító kezelésére, antibiotikus kezelés alatt és azt követően, hasmenések esetén, puffadás megszüntetésére, valamint meggyengült immunrendszer erősítésére
  • Hatóanyagai olyan probiotikus baktériumok, melyek az egészséges szervezet bélflórájának összetevői
  • 7-féle élő baktériumtörzset tartalmaz, melyek képesek megtelepedni és szaporodni az emberi bélflórában
  • Prebiotikumot: frukto-oligoszacharidot (FOS) tartalmaz

A szülés után és a szoptatás alatt is javasolt a probiotikus készítmények használata, mivel kimutatták, hogy a mastitis prevenciójában is jó hatásúak. Irodalmi adatok támasztják alá a gesztációs diabétesz megelőzésében és a laktációs időszakban jelentkező szorongás és depresszió csökkentésében az alkalmazhatóságát. A bél-agy tengely jelentőségét hangsúlyozzák egyéb pozitív reakciók szimbiotikumok szedése mellett (pl. fejfájás csökkenése).

Mind a várandósság alatt, mind a szülést követően probléma a székrekedés. Ennek részben fizikai okai vannak, mivel a növekvő magzat nyomást gyakorolhat a bélrendszerre, valamint a medencei vénákra. Az ott kialakult pangás elősegíti az aranyér képződést. Ehhez hozzájárul a progeszteron vénafal gyengítő hatása is. A kialakult aranyér fájdalmassá teszi a székletürítést, ami miatt fokozódik a székletürítési nehézség. Ezt tovább rontja a szülés során sérült, meggyengült gátizomzat is, így a szoptatás időszakára tovább romlik a helyzet. Ezt rostdús táplálkozással, fokozott folyadékbevitellel, a medenceizomzat tornájával, valamint probiotikum szedésével lehet ellensúlyozni. A pre- és probiotikumok szedése a várandósság és szoptatás alatt nem jár semmilyen egészségügyi kockázattal, ezért mindenkinek ajánlható.

Irodalom:

  • Barthow C et al: The probiotics in pregnancy study (PiP Study): rationale and design of a double-blind randomised controlled trial to improve maternal health during pregnancy and prevent infant eczema and allergy. BMC Pregnancy and Childbirth 2016, 16:133
  • Sheyholislami H, Connor KL: Are probiotics and prebiotics safe for use during pregnancy and lactation? A systematic review and meta-analysis. Nutrients 2021, 13:2382
  • Othman M, Alfirevic Z, Neilson JP. Probiotics for preventing preterm labour. Cochrane Database Syst. Rev. 2007; Art. No.: CD005941. DOI: 10.1002/ 14651858.CD005941.

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!