Immunrendszerünk erősítésére támogassuk a bélflórát!

A bélrendszerben rengeteg mikroorganizmus található, ezek együttes neve a mikrobiom.

Nagyjából 1,5 kg tömeget tesz ki ez a sokaság. A bélmikrobiom nagy része a táplálékunkból származik. Fő funkciója az emésztés támogatása, vitaminok és ásványianyag termelés, de szerepet játszik az anyagcserében, így nagy hatással van a mikrobiom az egészségre.

A bélflóra és az immunrendszer

Kutatásokkal bizonyították, hogy a bélflóra állapota hat az immunrendszer működésére. A kutatók eddig arra jutottak, hogy a megfelelő diverzitással rendelkező mikrobiom hozzájárulhat az egészségi állapot fenntartásához, míg az alacsonyabb diverzitással rendelkező mikrobiom különböző krónikus betegségek kialakulásához vezethet.
2014-ben publikáltak egy tanulmányt, mely szerint a tartós antibiotikum használat, a nem megfelelő táplálkozás és a probiotikus törzsek elégtelen mennyisége olyan bélmikrobiom kialakulásához vezet, amely miatt a megfelelő immunválasz zavart fog szenvedni.

Az alacsonyabb diverzitással rendelkező bélmikrobiomot összefüggésbe hozták különböző krónikus gyulladásos betegségekkel, illetve autoimmun betegségekkel.
2013-ban például publikáltak egy tanulmányt, mely szerint a bangladesi gyerekek bélflórája változatosabb volt, mint az Egyesült Államokban élő gyerekeké. Valószínűsítették, hogy ez a különbség a táplálkozási szokások miatt mérhető, hiszen az amerikai gyerekek jóval több állati zsiradékot fogyasztanak, és kevesebb rostot.

Immunrendszerünk erősítésére támogassuk a bélflórát!

Elképzelhető, hogy egy váratlan immunreakció a nem megfelelő bélflóra következménye?

Egyelőre nem derült ki biztosan, hogy melyik baktériumtörzs milyen immunreakcióért felelős. Fontos még, hogy számos egyéb tényező befolyásolja az immunrendszer működését; a táplálkozás, életmód, genetikai tényezők és a nem, valamint, hogy milyen kórokozókkal találkoztunk korábban.

A kutatók szerint a bélflóra egyensúlyának fenntartásához elengedhetetlen az egészséges életmód; a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás, rendszeres testmozgás, a zöldségekben és gyümölcsökben (rostban) gazdag táplálkozás, az alkohol fogyasztás minimalizálása és a stressz kerülése (lehetőség szerint).
Ezen tényezők közül a rostfogyasztás kiemelten fontos, hiszen ezek a rostok táplálják a probiotikus baktériumtörzseket, ezáltal is segítik a szaporodásukat a bélrendszerben. Igyekezzünk tehát minden nap többször nyers és zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, hogy a bélflóránkat hatékonyabban helyre tudjuk állítani.

A megfelelő étrend természetesen nemcsak a bélflóra egyensúlyához fontos, hanem a normál testsúly megőrzéséhez is fontos. A normál testsúly megőrzése azért is fontos, mert a túlsúly az immunrendszer működését negatívan befolyásolhatja. A zsigeri zsír ugyanis olyan hormonokat és vegyületeket választ ki, amelyek nagyban serkentik a gyulladásos folyamatok kialakulását. Elhízás következtében tehát folyamatos alacsony fokú gyulladás lesz jelen a szervezetben, amely az immunrendszer válasza, következésképp a túlsúly közvetlenül hat az immunrendszerünk működésére.

Protexin Natural probiotikum (30 db kapszula)
ÉK Étrend-kiegészítő készítmény

Protexin Natural
(30 db kapszula)

A klasszikus Protexin termék, amely meghódította Magyarországot.

7 féle humán eredetű baktériumtörzset, valamint a táplálásukhoz hozzájáruló fruktó-oligoszacharidot tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.

Hatóanyaga: 200 millió élő baktérium csíra 2 kapszulában

Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás mellett támogathatjuk a bélflóránkat probiotikum készítményekkel.
Igyekezzünk olyan készítményt választani, amely minél többféle baktériumtörzset tartalmaz, hiszen a bélflóra összetétele egyénenként változó lehet.


Szerző: Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc.

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!