Hogyan támogathatjuk probiotikumokkal immunrendszerünket COVID-19 alatt is?

Sajnos több, mint egy éve mindennapi életünknek része a COVID-19 pandémia. Az újtípusú koronavírus megjelenése óta számos új tudományos ismeretanyag látott napvilágot, amelyeknek nagy része a kórokozó megismerésére, a betegség tüneti és okának kezelésére fókuszál. Immunfolyamataink meghatározó része játszódik le bélrendszerünkben, így érthető, hogy számos publikáció a bélflóra támogatását is górcső alá vette.

Hogyan támogathatjuk probiotikumokkal immunrendszerünket COVID-19 alatt is?

Az újtípusú koronavírus olyan létfontosságú szerveket támad elsődlegesen, mint a tüdő vagy a szív. A fertőzés talaján súlyos légzési elégtelenség alakulhat ki, vérrögök keletkezhetnek a szervezetben. Az egyik legveszélyesebb jelenség, ami a COVID-19-et övezi, a citokinvihar. Ebben a folyamatban immunrendszerünk olyan hevesen reagál, hogy az akár végzetes kimenetelű is lehet.

Manapság már tudományos tény, hogy a bélrendszerünk jótékony baktériumai vitális jelentőségű immunfolyamatokban is szerepet játszanak, így probiotikus törzsek alkalmazásával nemcsak bélflóránkat állítjuk helyre, hanem különböző fertőzések legyőzésében is támogathatjuk immunrendszerünket. Olyan soktörzses készítményeket érdemes választani, beépíteni mindennapi táplálkozási szokásaink közé, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak Bifidobacteriumokat és Lactobacillusokat. A jótékony bélflóra baktériumok közül számos képes arra, hogy aktívan részt vegyenek az immunfolyamatok szabályozásában. Bizonyos törzsek képesek gyulladásos jelzőmolekulák (citokinek) szintjét szabályozni, azok mennyiségét csökkenteni, amelyeknek adott immunválasz közvetítésében és szabályozásában van szerepük.

Prebiotikumok adásával, fokozott rostbevitellel egyrészt nemcsak a bélflóránkat támogatjuk, hanem összességében a légúti megfertőződésből és megbetegedésből eredő elhalálozás esélyét 20-40 %-kal is csökkenteni tudjuk - ehhez a pozitív hatáshoz nagyban hozzájárul az is, hogy rostbevitellel (növényi rostok) és prebiotikumokkal elő lehet segíteni a jótékony baktériumok szaporodását, hiszen ezek az anyagok tápanyagforrásként szolgálnak számukra. A bélflóra jótékony baktériumai olyan anyagokká bontják a számukra hasznos tápanyagokat, amelyek közül sok gyulladásgátló hatással is rendelkezik.

Tudományos bizonyíték szempontjából jelentősnek bizonyult egy olyan eredmény, ahol 12 vizsgálat összegzését elvégezve, azt az eredményt kapták, hogy feleakkora az esélye annak, hogy légzőszervi infekció alakul ki probiotikumot szedőknél.

Egy másik tudományos vizsgálat 479 felnőttel azt az eredményt mutatta, hogy Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium longum és Bifidobacterium bifidum vitaminokkal és ásványi anyagokkal csökkentette a heveny orr-garatgyulladás időtartamát, valamint a lázas napok számát is.

94 koraszülöttet magában foglaló vizsgálat során kimutatták, hogy galakto-oligoszacharid és polidextróz prebiotikus 1:1 arányú keverék vagy Lactobacillus rhamnosus adása születés után a 3. és 60. nap között 2-3-szorosával csökkentette a vírusfertőzéshez köthető légzőszervi fertőzés (infekció) kialakulási esélyét a placebo csoporthoz viszonyítva.

Bifidobacterium longum. Egy vizsgálat rámutatott arra, hogy a súlyvesztést szignifikánsan csökkenteni tudja, gátolja a „vírusszaporodást” a tüdőben és enyhíti a tüneteket egérmodellben.

Források

  1. M. Mahooti, S. M. Miri, E. Abdolalipour, A. Ghaemi. The immunomodulatory effects of probiotics on respiratory viral infections: A hint for COVID-19 treatment? Microbial Pathogenesis. 2020. Volume 148. 104452.
  2. D. Baud, V. D. Agri, G. R. Gibson, G. R. Reid, E. Giannoni. Using Probiotics to Flatten the Curve of Coronavirus Disease COVID-2019 Pandemic. Frontiers in Public Health. 2020. 8:186.
  3. S. Villapol. Gastrointestinal symptoms associated with COVID-19: impact ont he gut microbiome. Translational Research. Volume 226. P57-69. 2020.
  4. Coronavirus: how to keep your gut microbiome healthy to fight COVID-19 (theconversation.com) (megjelenítve: 2021. január)
  5. Probiotikumok vírusellenes hatásainak nyomában – Influenza és általános aspektusok (drprobiotikum.hu) (megjelenítve: 2021. február)
  6. Probiotikumok vírusellenes hatásainak nyomában – COVID-19 aspektusok (drprobiotikum.hu) (megjelenítve: 2021. február)

Írta: Dr. Farkas Gyula

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!