Pokollá teheti a nyarat a felfázás, ha nem vigyázol

Sokan gondolják, hogy a felfázás tipikus téli baj. Erről sajnos szó sincs, nyáron is simán fel lehet fázni, ezért jó, ha tudod, hogyan lehet megelőzni és kúrálni ezt a nyavalyát.

Aki hajlamos rá, annak már az is elég ahhoz, hogy felfázzon, ha törölközés nélkül, vizes fürdőruhában álldogál a nyári szellőben, de persze a kevésbé fogékonyak is megtapasztalhatják a betegséggel járó kellemetlenségeket, ha nem vigyáznak eléggé.

Tényleg a hideg tehet róla?

A szakemberek tapasztalata szerint minden harmadik nő legalább egyszer megküzd a betegséggel, minden ötödik pedig évente több alkalommal is felfázik, tudni kell azonban, hogy ez sem csak a nők betegsége, a férfiaknál ugyanúgy kialakulhat – ha ritkábban is. A felfázás (amit hólyaghurutnak vagy hólyaggyulladásnak is neveznek) létrejöttét csak részben okozza a hideg, a tünetekért ugyanis elsősorban a szervezetbe jutó kórokozók felelősek, amik azért telepedhetnek meg az érintett részeken, mert a lehűlt testtáj helyi védelme lecsökken. Nem hiábavalók tehát az intelmek, hogy nyáron ne maradj sokáig vizes fürdőruhában, ne mászkálj papucs nélkül a hideg kövön, ne viselj télen csípőnadrágot, és a derekad se legyen kint.

Így kezdődik

Az első figyelmeztető jel általában az, hogy pisiléskor csípő-égő érzés jelentkezik, gyakran és sürgetően kell vécére menni még akkor is, ha nem ürül semmi a húgyhólyagból, rosszabb esetben pedig véres vagy zavaros lehet a vizelet, és derékfájás is társulhat a kellemetlen panaszokhoz. Bár léteznek házi praktikák a helyzet javítására, jobb mielőbb szakember segítségét kérni, mert a felfázás kezelés nélkül felerősödhet, a gyulladás pedig továbbterjedhet, ami akár hőemelkedést és lázat is okozhat.

A felfázás nem játék!

Ha megjelennek a fenti tünetek, és pár napon belül nem tapasztalsz kedvező változást, érdemes megmutatnod magadat orvosnak, ha ugyanis erre nem kerül sor, fennáll a veszélye annak, hogy a kórokozók megtelepednek a hólyagban, és emiatt a probléma visszatérővé vagy igen makaccsá válik. Vannak, akik azért nem keresik fel a szakembert, mert félnek az antibiotikumos kezeléstől, pedig az megfelelően alkalmazva gyorsan megszabadíthat a kellemetlenségektől. Nagyon lényeges, hogy a gyógyszer szedésével egy időben – sőt egy darabig még azután is! – probiotikumot is szedj, kivédve a kellemetlen mellékhatásokat. A felfázás azért is csalóka, mert úgy tűnhet, hogy sikerült csillapítani a gyulladást, a kórokozók azonban tünetek produkálása nélkül is jelen lehetnek, és könnyen belobbanthatják a gyulladást minden olyan helyzetben, ami fokozza az alhasi vérbőséget.

Pokollá teheti a nyarat a felfázás, ha nem vigyázol
Pokollá teheti a nyarat a felfázás, ha nem vigyázol (Fotó: iStock)

Mit tehetsz a megelőzésért?

  • A folyók és tavak vize meglehetősen sok kórokozót tartalmaz, sőt a medencék rendszeresen fertőtlenített, klóros vizéből sem lehet teljes mértékben száműzni őket. A legjobb, ha a nagy melegben nem állsz meg (és nem ülsz le sütkérezni!) a természetes vizek sekély részein, itt ugyanis különösen nagy lehet a kórokozók koncentrációja, főleg akkor, ha sokan fürdőznek veled egy időben.
  • Egy népi bölcsesség szerint csökkentheted a felfázás kialakulásának esélyét, ha azokban a hónapokban, amelyek nevében szerepel az r-betű, nem ülsz le a földre a szabadban. Május és augusztus között tehát kisebb a rizikó, ha azonban tudod magadról, hogy érzékenyebb vagy, inkább ebben az időszakban is legyél óvatos!
  • Kerüld a direkt hideghatást, még hőségben se ússz vagy fürödj túlzottan hideg vízben! A langyos zuhany is lehet frissítő, a kockázat pedig jelentősen kisebb!
  • Bánj kesztyűs kézzel a légkondival is: fokozatosan hűtsd ki a szobát, és ne tedd ki magad nagy hőingadozásnak! Ez nemcsak a felfázás elkerülése miatt fontos, amúgy sem tesz jót a szervezetnek.
  • Ne csak a hideg hónapokban ügyelj arra, hogy a derekad védve legyen, hiszen a felfázás minden évszakban betoppanhat.
  • Fürdés, zuhanyzás és úszás után alaposan törölközz meg, és ne hagyd magadon sokáig a vizes fürdőruhát.
  • Ne hordj műszálas fehérneműt, és ne viselj túlzottan szoros ruhadarabokat!
  • Igyál sokat, hogy a vizeleted kellően híg legyen, és kevés tápanyagot biztosítson a hólyagban rejtőzködő kórokozóknak.
  • Ha pisilni kell, ne tartsd vissza túl sokáig, menj el mielőbb vécére!

Ami segíthet

  • Hiába jár kellemetlen fájdalommal, égő érzéssel a pisilés, gyorsítja a gyógyulást a bőséges folyadékfogyasztás, mert ezzel „átmoshatod” a húgyhólyagodat.
  • A medveszőlőből, cickafarkból és kukoricabajuszból készült 1:1 arányú teakeverékéből egy teáskanálnyit forrázz le, hagyd állni 5-10 percig, és naponta három-négyszer fogyassz belőle!
  • Érdemes kerülnöd a savas ételek és italok fogyasztását: mellőzd a citrusféléket és a savanyú gyümölcsöket, a tejtermékeket és a kávét.
  • Lúgosítja a vizeletet, ha minden pohár vízhez egy kis kanál szódabikarbónát keversz. Ebből akár ülőfürdőt is készíthetsz.
  • A tőzegáfonya az egyik legismertebb gyógyír felfázásra, érdemes kúraszerűen fogyasztani megelőzés céljából is. Nemcsak a gyümölcs, hanem a belőle készült (természetes) gyümölcslé és lekvár is jó szolgálatot tehet.

Fontos!

Ha a tünetek néhány napon belül nem szűnnek meg a házi kezelgetés hatására sem, mindenképpen fordulj rögtön orvoshoz; ha alhasi vagy deréktáji fájdalmat érzel, belázasodsz, netán a vizeleted véressé válik, ne kísérletezgess az otthoni gyógymódokkal!

nlc.
Az eredeti cikk megtekintése

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!