Erre figyelj, ha antibiotikumot szed a gyereked

Erre figyelj, ha antibiotikumot szed a gyereked

Az antibiotikumok hatásos fegyverek a legkülönfélébb baktériumok okozta fertőzésekkel szemben, de csak akkor, ha az előírásoknak megfelelően alkalmazzák őket. A helytelen antibiotikum-alkalmazás számos esetben a várt terápiás hatás elmaradásához vezethet. Mire kell ügyelni, ha antibiotikumot rendel az orvos a gyereknek? Dr. Budai Marianna PhD, szakgyógyszerész tanácsait a Bébik, kicsik és nagyok magazinban olvastuk.

AZ ANTIBIOTIKUMOK CSAK ÉS KIZÁRÓLAG BAKTÉRIUMOK OKOZTA FERTŐZÉSEK KEZELÉSÉRE SZOLGÁLNAK

Az antibiotikumok csak és kizárólag baktériumok okozta fertőzések kezelésére szolgálnak Ebből következik, hogy vírusok és gombák ellen hatástalanok. Fölösleges, sőt – a rezisztencia veszélye miatt – veszélyes gyakorlat a legenyhébb nátha esetén is antibiotikum szedésére gondolni, vagy arra kérni az orvost, hogy írjon fel antibiotikumot. Az influenzát is vírusok okozzák, az antibiotikumoktól nem gyógyul meg az influenzás beteg.

MENNYI IDEIG TART AZ ANTIBIOTIKUMOS KEZELÉS?

A kezelendő kórképtől és az antibiotikum fajtájától függően különböző ideig tarthat egy terápia, lehet például 5 nap vagy 7 nap is. Általában ennek megfelelő számú tabletta (pl. 10 vagy 14 darab) található a csomagolásokban, illetve a folyékony gyógyszerformák esetén is ennek megfelelő mennyiséget tesznek egyetlen kiszerelésbe.

Jó esetben, bár már egy-két nap elteltével javul a betegek állapota, mégsem szabad elbizakodni és az antibiotikum-szedést abbahagyni. Minden esetben az előírt ideig kell szedni a baktériumellenes készítményeket.

MILYEN MELLÉKHATÁSOKKAL KELL SZÁMOLNUNK?

Antibiotikumok szedésekor jellemző mellékhatások a gyomor- és bélrendszeri panaszok. Hasmenés, puffadás, étvágytalanság gyakran felléphet. Emellett egyéb, ritkábban tapasztalt mellékhatások is vannak. Amennyiben súlyos mellékhatások alakulnak ki, mindenképpen orvoshoz, kórházba kell vinni a beteget!

Az antibiotikumok okozta mellékhatások – már az antibiotikumok szedésének időszakában is – mérsékelhetők probiotikumok szedésével. Emellett, az antibiotikum kúra befejeződése után az egészséges bélflóra helyreállításában is segítséget nyújtanak a jótékony baktériumok, a probiotikumok. Együttes alkalmazásuk során ügyelni kell arra, hogy az antibiotikum és a probiotikum bevétele között legalább két óra teljen el!

Alapszabály antibiotikumkúra esetén: antibiotikumot csak orvosi utasításra, előírásszerűen szabad alkalmazni!

Felelős Szülők Iskolája
Az eredeti cikk megtekintése

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!