Amiről keveset beszélünk: A COVID-19 és a poszt-COVID szindróma emésztőrendszeri tünetei

koronavírus-fertőzés kapcsán kialakuló emésztőrendszeri tünetek a koronavírus-fertőzöttek felénél alakulnak ki. Összefoglalóan elmondható, hogy különböző súlyosságúak, és az egyes megjelenési formák kimenetele is más és más.

Amiről keveset beszélünk: A COVID-19 és a poszt-COVID szindróma emésztőrendszeri tünetei

Miért fontos az emésztőrendszeri megjelenésről beszélni? Viszonylag kevés szó esik róla, de rendkívül gyakran fordul elő, és az érintettek életminőségét, életkedvét a kialakult állapotok jelentősen rontják, legyen szó átmeneti vagy tartós állapotról. A legtöbb esetben szerencsére a kialakult állapot átmeneti, de sajnos egy-egy kórállapot tartós – vagy akár halálos kimenetelű is lehet. Mivel az emésztőrendszeri tünetek a legritkábban múlnak el azonnal, ahogy a koronavírus-fertőzés lezajlott, illetve sokszor a kezdeti tünetekhez képest is később kezdődnek – akár a COVID lezajlása után – ezért kimerítik a poszt-COVID szindróma definícióját.

Mik ezek a tünetek?

Emésztőszervrendszeri tünetek kialakulhatnak a koronavírus-fertőzöttség alatt, de a fertőzés lezajlását követően is. A tünetek lehetnek átmenetiek, de egyes esetekben sajnos tartós vagy akár végleges állapotok is kialakulhatnak. A leggyakoribb tünetek a hasmenés, hányinger-hányás, a hasi fájdalom és a puffadás. Az étvágytalanság és a súlyos mértékű fogyás is gyakori és elég jellemző. Bár ennek az okai összetettek lehetnek, hisz az utóbbiakban az émelygés, általános gyengeség, a különféle lázcsillapító és analgetikus gyógyszerek mellékhatása is szerepet játszhat. Azoknál ugyanakkor, akik tartósan gépi lélegeztetést kaptak, mindig igen jelentős testsúlycsökkenést figyeltek meg. Az ízérzés és a szagérzés zavarai is okozhatnak megváltozott étkezési kedvet, melyek elhúzódóan, akár hónapokig is fennállhatnak.

A szervezetet érintő gyulladás miatti fokozott katabolizmus (lebontó anyagcsere-folyamatok), fehérjebontás és a hasmenés miatti tápanyagvesztés szintén komoly következményekkel jár. 65 év felettiekben a koronavírus-fertőzés következtében az alultápláltság kockázata 27,5-52,6%!

A kórházba kerülők 39 százalékánál észleltek malnutriciót (alultápláltságot, hiányos tápláltságot). Ha ezt a vérben alacsony szérum albumin (speciális fehérje) szint is kíséri, azt minden esetben rossz prognosztikus jelként kell értelmezni.

Mindezek mellett gyakori a máj- és epeutak érintettsége is, akár gyors lefolyású hepatitisz formájában is. Az irodalomban leírtak szerint több esetben májátültetést is kellett végezni a súlyos lefolyású esetekben.

Ám nem minden gasztrointesztinális tünet elsődlegesen a koronavírus-fertőzés következménye. A tünetek körülbelül 40 százalékáért a COVID-19 kezelése során használt gyógyszerek okozta mellékhatások felelősek. Ezek leggyakrabban hasmenést okoznak, és máj-epeúti mellékhatásokat, kisebb százalékban hányingert, hányást. Ezek a gyógyszer elhagyását követően néhány hét alatt rendeződnek, a koronavírus okozta elhúzódó panaszokkal ellentétben.

Megjelenhet a koronavírus-fertőzés kizárólag emésztőszervrendszeri tünetekkel?

A válasz igen. Egy kínai tanulmányban a betegek közel 20 százalékában a hasmenés volt az első tünet, ami akár 2 hétig is elhúzódott, napi átlagosan ötszöri székürítéssel. Láz a betegek kétharmadában kísérte csak a hasmenést. Érdekesség, hogy ezek a betegek néhány nappal később jelentkeztek az orvosuknál, és a vírusmentesség elérése is tovább tartott náluk, mint akiknél légzőszervi volt az eltérés. Székletükben 70% fölött sikerült kimutatni a vírust PCR segítségével.

Ennek gyakorlati vonatkozása is van, hiszen a koronavírust a betegek üríthetik is, a szennyvízben pedig a koronavírus örökítőanyagának emelkedése prognosztikus értékű, ezek az adatok rendszeresen szerepelnek a hazai híradásokban is. A COVID- 19-betegek jelentős részében a székletben a koronavírus jelenléte kimutatható. Mindez azt is bizonyítja, hogy a gyomorsav nem képes a vírus eliminálására, főként ha a gyomor pH>3.

A székletben a víruspozitivitás pedig még a légúti tünetek elmúltával is megmaradhat! A fertőzöttek székletmintájából és a végbélnyálkahártya felszínéről (swab test segítségével) a SARS-CoV-2 RNS-e akár 20 nap után is kimutatható. Újabb adatok szerint a széklet neopterinszintje is megemelkedik a fertőzés kapcsán, ami pedig az emésztőszervrendszerben zajló gyulladásos immunreakciót jelzi.

Hogyan alakul ki az emésztőrendszer károsodása koronavírus-fertőzésben?

A tápcsatornában a koronavírus-fertőzés mechanizmusa a légzőszervrendszeréhez hasonlóan, de nem ugyanúgy játszódik le. A koronavírus-fertőzésben szerepet játszó ACE2 és transzmembrán-szerinproteáz-2 (TMPRSS2) receptorokat és a vírus nukleokapszid-fehérje jelenlétét a nyelőcsőben, a gyomorban, a nyombélben és a vastagbél nyálkahártyájában egyaránt kimutatták.

Az emésztőszervrendszeri kórképek kialakulásának kórokában azonban a SARS-CoV-2 vírus direkt szerepe ennek ellenére sem bizonyított még. Valószínű az is, hogy a légúti fertőzés során a fertőzés következtében termelődő gyulladáskeltő mediátorok (citokinek) plusz közvetlenül a bél fertőzése során keletkező citokinek együttesen felelősek a tünetekért. Ezek a citokinek fellazíthatják a bél nyálkahártyáját, amely áteresztőbbé, gyulladtabbá válik. Ez hajlamosíthat arra is, hogy az áteresztőbbé vált bélnyálkahártyán keresztül további toxikus anyagok, kórokozók is átjuthatnak, úgynevezett áteresztő bél szindrómát és diszbiózist, vagyis a bélflóra egyensúlyának zavarát okozva. Ezt igazolja az is, hogy a fertőzés során is és utána – a poszt-COVID szindrómában szenvedőknél is – nagyon gyakran találtak diszbiózist.

További tartós károsodáshoz vezet még az egész szervezetet – így az emésztőrendszert is – érintő mikroembolizáció és a következményes isémia, pangás, egyéb immunmechanizmusok, és a kiserek gyulladása (vasculitis) is.

A koronavírus-fertőzéshez vagy annak lezajlásához közvetlenül kacsolódó károsodások

A béltükrözésen (endoszkópián) áteső koronavírus-fertőzötteknél gyakran (több mint 50%-ban) látható jelentős bélnyálkahártya-károsodás (ischaemiás colitisre jellemző).

A főbb, koronavírus-fertőzéshez köthető gasztroenterológiai kórképek lehetnek újonnan, a fertőzés kapcsán kialakuló betegségek. Ilyenek: az immunmechanizmusú enterocolitis (bélgyulladás); „funkcionális” (vagyis nem meghatározható eredetű) hasmenés, irritábilis bél szindróma; és immunmechanizmusú máj-epeúti betegségek.

A meglévő emésztőszervrendszeri betegségek lefolyása megváltozhat, jellemzően súlyosbodhat.

A COVID-19 jelentős hatást gyakorol a krónikus gasztrointesztinális betegségek lefolyására, így rosszabbodhatnak a gyulladásos bélbetegségekben vagy a krónikus májbetegségekben szenvedők tünetei egy esetleges koronavírus-fertőzés során.

Potenciálisan halálos kimenetelű, COVID-19-hez köthető kórképek is kialakulhatnak. Ilyen a gyomorvérzés, bélelhalás, sejtelhalással járó hasnyálmirigy-gyulladás (necrotisalo pancreatitis); rapid lefolyású májgyulladás (fulmináns hepatitisz), gyors lefolyású májelégtelenség, krónikus, progresszív epeúti gyulladás (fulmináns secunder sclerotisalo cholangitis); Clostridium difficile okozta bélgyulladás; vagy akár a kortikoszteroidkezelés mellett kialakuló sejtelhalással járó parazitás bélgyulladás (necrotisalo amoebás colitis).

RITKÁN, DE ELŐFORDULHATNAK

Átmenti vagy tartós emésztőszervrendszeri mellékhatásai alakulhatnak ki a koronavírus miatt végzett terápiának, sőt, akár a COVID-19 elleni védőoltásoknak is lehetnek emésztőszervrendszeri következményei. A leggyakoribb COVID-19 terápiájával kapcsolatos betegségek a Clostridium difficile fertőzés vagy a májtoxicitás. A COVID-19 elleni védőoltások immunmechanizmusú bélgyulladást vagy máj- és epeúti gyulladásos betegségeket, például vakcinaindukált autoimmun májgyulladást idézhetnek elő.

Máj- és epeúti károsodás koronavírus-fertőzötteknél

Az egyik leggyakoribb probléma a májkárosodás. SARS-CoV-2-fertőzötteknél a májenzimértékek emelkedésének gyakorisága körülbelül 50%! Azért nagyon fontos vérvizsgálattal monitorozni a májenzimek értékét, mert a COVID-19 halálozásának kockázata 3,5-szeresére nő emelkedett májenzimek esetén, amelyek egyébként a májkárosodás mértékét is érzékenyen jelzik. 2-3 vagy 5-szörös emelkedés a normál értékekhez képest idővel megszűnő enyhébb lefolyást sugall, de 10-szeres emelkedés esetén gyors lefolyású súlyos májgyulladásra is lehet akár számítani.

A betegség lefolyása lehet enyhe, átmeneti májkárosodás epeúti pangással vagy anélkül, legrosszabb esetben gyors lefolyású májelégtelenség, korai – egy éven belül kialakuló – májcirrhosis. Ebben az esetben csak a májátültetés segít, ilyenkor a halálozás is magasabb.

Eleve krónikus alkoholos májbetegségben vagy hepatocelluláris karcinómában szenvedők esetén a koronavírus-fertőzés prognózisa sokkal rosszabb, mint egyébként.

Elhúzódó súlyos epepangással járó májbetegség, vagy kritikus állapottal járó, lélegeztetést igénylő COVID-19 betegséget követően poszt-COVID epeúti betegségek (cholangiopathia; secunder sclerotisalo cholangitis) is kialakulhatnak.

A máj- és epeúti károsodások jellemzően mikroembolizáció, ischaemia, pangás, immunmechanizmusok és kisérgyulladás okozta károsodás következtében alakulnak ki.

Összefoglalóan

Koronavírus-fertőzésben nagyon gyakori az emésztőrendszer érintettsége. Maga a fertőzés, de az ellátás, és akár a vakcináció is egyaránt járhat akut, szubakut vagy krónikus emésztőrendszeri károsodással. A SARS-CoV-2 vírus közvetlen sejtkárosító hatása kérdéses, elsősorban immunmechanizmusok (de nem a klasszikus autoimmun folyamatok), thromboemboliás, gyulladásos vagy ischaemiás kórokok valószínűsíthetőek.

Dekompenzált májbetegeknél, alkoholos eredetű cirrózisban és hepatocelluláris karcinóma esetén a koronavírus-fertőzés kimenetele kedvezőtlenebb, mint májbetegség nélkül. Májbetegségben szenvedőknél a jelenleg forgalomban lévő vakcinák adása lehetséges, és biztonságos, de az átlagpopulációhoz képest gyakoribb újraoltásra lenne szükség. Különösen igaz ez a májátültetettekre, mert esetükben a vakcinák által kiváltott immunválasz bizonyítottan gyengébb, hasonlóan más szervátültetett betegekhez.

BS Florea probiotikum (30 db kapszula)
ÉK Étrend-kiegészítő készítmény

BS Florea
(30 db kapszula)

Lactobacilus rhamnosus LCR 35® baktérium törzset tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.

Az LCR 35 baktérium törzs táplálékául a kapszulák fruktó-oligoszacharidot is tartalmaznak, ezzel segítve a baktériumok szaporodását.

1 kapszula 1 milliárd baktérium csírát tartalmaz.

Mivel az emésztőszervrendszeri érintettség tekintetében még egységes szűrési, diagnosztikai és terápiás algoritmusokat nem vezettek be, ezért jelenleg ezeket a poszt-COVID emésztőrendszeri betegségeket a hasonló megjelenésű nem-COVID okozta emésztőrendszeri betegségekben szokásos terápiás módon kezelik.

Felhasznált irodalom:

  • A poszt-COVID-szindróma gasztroenterológiai manifesztációi: Prof. Dr. Hunyady Béla kiváló előadása (PTE I. Sz. Belgyógyászati Klinika), Magyar Tudomány Ünnepe; Magyar Tudományos Akadémia, 2021. november 16.
  • A COVID, poszt-COVID gasztroenterológiai diagnosztikai nehézségei: Prof. Dr. Altorjay István kiváló előadása (DE Belgyógyászati Intézet Gasztroenterológiai Tanszék), Magyar Tudomány Ünnepe; Magyar Tudományos Akadémia, 2021. november 16.

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Az eredeti cikk megtekintése

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!