Az időszakos böjt hat a bélflóra minőségére?

Az időszakos böjt egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A lényege, hogy a nap 24 órájából egy bizonyos időablakban táplálkozunk, a nap többi részében pedig böjtölünk. Több típusa létezik: a 16/8 módszer szerint 8 órás időablakban, azaz például délelőtt 10 óra és este 6 óra között étkezünk. A 14/10 módszer szerint pedig például reggel 9 óra és este 7 óra között. A lényeg tehát, hogy így minden nap legyen vagy egy 16 órás, vagy egy 14 órás böjtölés a módszertől függően.

Látható, hogy az időszakos böjtölés során kalóriamegszorítás nincs, de a tápanyagokat egy viszonylag rövid időtartam alatt visszük be. Egyik nagy előnye a módszernek, hogy a böjtölés során a máj energiaraktárait, majd a zsírraktárakat kezdi felhasználni a szervezet. Ennek következtében a testsúly csökkenhet, javul a szervezet inzulinérzékenysége, és csökken a koleszterinszint, ezáltal a vérnyomás. Nagyon fontos, hogy a nem megfelelően alkalmazott böjtölés káros is lehet. Nem mindegy természetesen, hogy milyen élelmiszereket fogyasztunk, igyekezzünk minél egészségesebben, változatosabban táplálkozni. Fogyasszunk elegendő rostot, vitamint, fehérjét, azaz együnk zöldségeket, gyümölcsöt, sovány húsokat, halat rendszeresen, és teljes értékű gabonát. A folyadékfogyasztás kiemelten fontos! Ha nem iszunk elegendő folyadékot, az kiszáradáshoz vezethet, illetve a koplalás fejfájást, ingerlékenységet, székrekedést okozhat.

Az időszakos böjt hat a bélflóra minőségére?

Előnyös hatásai a bélflórára

A bélflóra minősége, összetétele igen változó, természetese a táplálkozástól is nagy mértékben függ. Kutatások szerint a böjt jó hatással van a bélbaktériumokra, ugyanis a böjt időszakában regenerálódnak; pihennek.

Bizonyították már, hogy a napi 8 órás éjszakai alvás kedvező hatással van a bélflóra összetételére. Ennek alapján, a hosszabb pihentetés is kedvezőleg hat a baktériumokra.

Leírták, hogy a böjtölés növeli a bélflórában a változatosságot, azaz sokszínűbb lesz a baktérium közösség. Kimutatták azt is, hogy egy bizonyos faj jelentős szaporodásnak indul, ez a Lachnospiraceae faj. Ez a faj fontos abból a szempontból, hogy jelentős mértékben termel egy bizonyos rövid szénláncú zsírsavat (butirátot), amely zsírsavnak számos pozitív élettani hatása van; többek közt az anyagcsere működését fokozza, valamint különböző anti-aging hatásokkal is rendelkezik.

Összességében tehát az időszakos böjt igen kedvező hatással van mind a bélflórára, ennek következtében pedig az életminőségre is.

Forrás

  1. https://egeszsegvonal.gov.hu/i-j/1772-intermittalo-bojt.html; utolsó elérés: 2023.02.13.
  2. https://www.news-medical.net/health/The-Effect-of-Intermittent-Fasting-on-the-Gut-Microbiome.aspx; utolsó elérés: 2023.02.13.

Szerző: Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc.

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!